Lennart & Bror Fisk gästspelar på Riche Fenix den 24 november
Text: Krogliv (AI) · Faktagranskad mot källorna · Så arbetar vi
Tisdagen den 24 november gästar gänget från Lennart & Bror Fisk Riche Fenix på Götgatan i Stockholm, för en kväll med fokus på smaker från havet.
· Stockholm

Gästspelet pågår klockan 16–01, och köket håller öppet till 23. På menyn finns bland annat lobster roll med briochebröd, hummerkött och smör för 335 kronor, havskräftor med jalapeños, vitlökssmör och parmesan för 285 kronor och uer med hummer- och currysås för 195 kronor.
Där finns också tartar på ryggbiff med brunkrabba, surf n turf med ryggbiff, rödräka och blåmusslor samt en dessert med vaniljglass, banan, jordgubbe, Mars-bar, grädde, maränger och jordnötter. Dessutom finns en setmeny för 695 kronor per person.
Ostron kostar 20 kronor styck eller 100 kronor för sex, och baren serverar ostron och snacks hela kvällen. DJ Nadja Chatti står för musiken. Menyn gäller med reservation för ändringar.
Riche Fenix beskriver kvällen som ett möte mellan två krogar med en gemensam kärlek till mat och musik. Baren ligger på Götgatan 40 och bord bokas via restaurangens sajt.
Var nyheten intressant?
Så vet vi det15 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
Datum och gäst.
”Boka in tisdag den 24 november i din kalender för då är det dags för nästa gästspel på Fenix! Under kvällen har vi den stora äran att välkomna gänget från Lennart & Bror Fisk för en kväll med fokus på goda smaker från havet”
Källa: Riche Fenix ↗
Tider.
”Tisdag 24 november kl. 16.00–01.00. Köket håller öppet till 23.00.”
Källa: Riche Fenix ↗
Lobster roll.
”Lobster roll – briochebröd, hummerkött & smör, 335 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
Havskräftor.
”Havskräftor – jalapeños & vitlöksmör, parmesan, 285 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
Uer.
”Uer – hummer & currysås, 195 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
Tartar.
”Tartar – ryggbiff, brunkrabba, gräslök & krasse, 185 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
Surf n turf.
”Surf n turf – ryggbiff, rödräka & blåmusslor, 285 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
Dessert.
”Dessert – vaniljglass, banan, jordgubbe, mars bar, grädde, maränger & jordnötter, 135 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
Setmeny.
”Set-meny, 695 kr/pp”
Källa: Riche Fenix ↗
Ostron.
”Ostron – 20 kr/st, 6 st 100 kr”
Källa: Riche Fenix ↗
DJ och bar.
”För musiken står DJ Nadja Chatti och baren serverar ostron och snacks hela kvällen.”
Källa: Riche Fenix ↗
Reservation.
”MENY (med reservation för ändringar)”
Källa: Riche Fenix ↗
Två krogar.
”Välkommen till en kväll då två krogar med en gemensam kärlek till mat, musik och stämning förenas.”
Källa: Riche Fenix ↗
Adress.
”Riche Fenix är en bar och ligger på Götgatan 40 i Stockholm.”
Källa: Riche Fenix ↗
Bokning.
”Gästspel: Lennart & Bror Fisk Boka in tisdag den 24 november i din kalender för då är det dags för nästa gästspel på Fenix!”
Källa: Riche Fenix ↗
Uppgifterna i texten kommer från källorna ovan och återges som källornas egna. Har vi fel? Mejla tips@krogliv.se så rättar vi. Den som nämns i texten kan begära rättelse eller genmäle.
Följ Krogliv på Instagram för nya krogar varje dag (öppnas i ny flik)
Läs mer
För oss som jobbar BAKOM!Krogliv-merch till självkostnadTill shoppen →Få krognyheterna varje morgon kl 06:30
Vi sparar bara din adress. Mejlet har inga spårpixlar.


