KroglivÖppnar ni snart? Berätta för oss

Pontus Group öppnar italienska Mario's vid laddplatserna i Arlandastad

Text: Krogliv (AI) · Faktagranskad mot källorna · Så arbetar vi

I McDonald's tidigare lokal vid Eurostop i Arlandastad slår Pontus Group upp dörrarna till Mario's Taverna & Café tisdagen den 6 oktober. Det är en blandning av kiosk och italiensk restaurang, intill ett sextiotal laddplatser för elbilar.

· Sigtuna

Take away-påse från Mario's Taverna & Café vid en ljusblå bil
Pressbild: Pontus Group

Mario's är en ny typ av verksamhet för Pontus Group. ”En del kiosk, en del restaurang och en rejäl dos Italien”, skriver Pontus Frithiof i ett inlägg på Linkedin, där han aviserade öppningen till tisdagen den 6 oktober. Lokalen är McDonald's tidigare vid Eurostop i Arlandastad, rapporterade märsta.nu den 2 oktober.

Enligt Pontus Frithiof görs pastan från grunden, och på Pontus Groups sajt beskrivs färsk pasta, pinsa, gelato och italienska kaffespecialiteter som kärnan i utbudet. Gästerna ska kunna äta lunch, fika och köpa take away från morgon till kväll. Catering och lösningar för företag och event i området finns också med i planerna.

Satsningen riktar sig både till dem som stannar för att ladda bilen och till dem som arbetar eller bor i området. Ett sextiotal laddplatser är redan i drift, och fler är på väg. ”Bilen får el. Du får pasta. Båda lämnar förhoppningsvis platsen med förnyad energi”, skriver Frithiof.

Namnet lånas av Mario, som Pontus Frithiof kallar sin högra hand och som enligt honom inte har något med verksamheten att göra. Frithiofs gamla Fiat 1200 ingår i stället i designkonceptet. Inredningen har tagits fram tillsammans med inredningsarkitekten Linn Gannås på Gaia Studio.

Ansvarig för Mario's är Sanna Larsson, som återvänder till Pontus Group. Hyresvärd är Arlandastad Holding. När satsningen presenterades i november 2025 var öppningen planerad till första kvartalet 2026, och i juni talade Frithiof om mitten av september.

Pontus Group finns sedan tidigare på Arlanda flygplats med American Express-loungerna i terminal 5 och, tillsammans med Nordrest, La Girafe Arlanda och Little Italy. Mario's ligger däremot i Arlandastad, utanför flygplatsens terminaler.

Källa: Pontus Frithiof på Linkedin 2 oktober 2026; märsta.nu 2 oktober 2026 (Erik Karlsson); pontusfrithiof.com; Pontus Groups pressmeddelande 3 november 2025 (Cision).

Var nyheten intressant?

Uppgifterna i texten kommer från källorna ovan och återges som källornas egna. Har vi fel? Mejla tips@krogliv.se så rättar vi. Den som nämns i texten kan begära rättelse eller genmäle.

Följ Krogliv på Instagram för nya krogar varje dag (öppnas i ny flik)

Läs mer

För oss som jobbar BAKOM!Krogliv-merch till självkostnadTill shoppen →

Få krognyheterna varje morgon kl 06:30

Vi sparar bara din adress. Mejlet har inga spårpixlar.