Livsmedelsverket håller webbinarium om cybersäkerhetslagen
Text: Krogliv (AI) · Faktagranskad mot källorna · Så arbetar vi
Flera livsmedelsföretag omfattas av cybersäkerhetslagen och är skyldiga att arbeta förebyggande med cybersäkerhet. Den 12 november anordnar Livsmedelsverket ett webbinarium om incidenthantering och rapportering.
Livsmedelsverket uppger att flera livsmedelsföretag enligt cybersäkerhetslagen är skyldiga att arbeta förebyggande och stärkande med sin cybersäkerhet. Den 12 november hålls ett webbinarium om incidenthantering och rapportering enligt lagen.
Mötet var sedan tidigare planerat och är främst anpassat för dricksvattenleverantörer, men enligt Livsmedelsverket kan det även vara givande för andra verksamheter.
Under webbinariet gås regelverket och vad som ska rapporteras igenom, och Nationellt cybersäkerhetscenter medverkar för att berätta om vilket stöd som finns och vad som sker vid en rapportering, uppger Anders Lindström, informationssäkerhetsspecialist vid Livsmedelsverket.
Bakgrunden till att inbjudan breddas är enligt Anders Lindström händelser de senaste veckorna som visar hur relevant den nya lagen är. Enligt Livsmedelsverket drabbades livsmedelsbutiker i Sverige och andra länder nyligen av cyberangrepp som orsakade stora ekonomiska förluster, och liknande incidenter skedde även i Frankrike i mitten av oktober.
Myndigheten uppger också att de för regelbunden dialog med näringsliv och kommuner om det nya regelverket samt arbetar med att ta fram information och stöd kopplat till lagstiftningen och den tillsyn som verket ska genomföra.
Var nyheten intressant?
Så vet vi det8 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
Flera livsmedelsföretag är skyldiga enligt cybersäkerhetslagen att arbeta förebyggande och stärkande med cybersäkerhet.
”Flera livsmedelsföretag är, enligt cybersäkerhetslagen, skyldiga att arbeta förebyggande och stärkande med sin cybersäkerhet.”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Den 12 november anordnas ett webbinarium om incidenthantering och rapportering enligt cybersäkerhetslagen.
”Den 12 november är det ett sedan tidigare inplanerat webbinarium om incidenthantering-, och rapportering. enligt cybersäkerhetslagen.”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Webbinariet är främst anpassat för dricksvattenleverantörer men kan även vara givande för andra verksamheter.
”Webbinariet är främst anpassat för dricksvattenleverantörer men kan även vara givande för andra verksamsamheter.”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Regelverket och vad som ska rapporteras gås igenom, och Nationellt cybersäkerhetscenter berättar om vad som händer vid rapportering och vilket stöd man kan få.
”Vi går igenom regelverket och vad som ska rapporteras. Sedan berättar Nationellt cybersäkerhetscenter om vad som händer vid rapportering och vilket stöd man kan få.”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Anders Lindström är informationssäkerhetsspecialist vid Livsmedelsverket.
”Anders Lindström, informationssäkerhetsspecialist vid Livsmedelsverket”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Inbjudan breddas med anledning av händelser de senaste veckorna.
”De händelser vi sett de senaste veckorna visar verkligen hur relevant den nya lagen är och hur viktigt det är att förbereda sig på att hantera och rapportera incidenter. Därför breddar vi inbjudan”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Livsmedelsbutiker i Sverige och andra länder drabbades av cyberangrepp som orsakade stora ekonomiska förluster, och liknande händelser skedde i Frankrike i mitten av oktober.
”I veckan drabbades livsmedelsbutiker i Sverige och andra länder av cyberangrepp. Utöver påverkan på berörda butiker, kunder, och resurserna som gick åt till krishanteringen i sig, så gick stora ekonomiska värden förlorade. Liknande händelser skedde även i Frankrike i mitten av oktober.”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Livsmedelsverket för dialog med näringsliv och kommuner om det nya regelverket och arbetar med stöd kopplat till lagen och tillsynen.
”Livsmedelsverket för även regelbunden dialog med näringsliv och kommuner om det nya regelverket och vikten av att kontinuerligt arbeta med cybersäkerhet. Livsmedelsverket arbetar med att ta fram information och stöd kopplat till lagstiftningen och den tillsyn som Livsmedelsverket ska göra.”
Källa: Livsmedelsverket – nyheter för livsmedelsföretagare ↗
Uppgifterna i texten kommer från källorna ovan och återges som källornas egna. Har vi fel? Mejla tips@krogliv.se så rättar vi. Den som nämns i texten kan begära rättelse eller genmäle.
Följ Krogliv på Instagram för nya krogar varje dag (öppnas i ny flik)
Läs mer
För oss som jobbar BAKOM!Krogliv-merch till självkostnadTill shoppen →Få krognyheterna varje morgon kl 06:30
Vi sparar bara din adress. Mejlet har inga spårpixlar.


